Valls
2005.08.23. 22:05
Ha mr Japnban vagy nem rt ha tudsz is vlamit rluk.
Sinto
Japn si vallsa, a Sinto, egyike a vilg klnleges, rendhagy vallsainak. Nincs krvonalazott tantsa s erklcsi parancsrendszere, csupn mitolgija, kultikus s szoksrendszere.
Az si Japn hitvilgnak alapja, mitolgiv bvl termszetkultusz volt, amely idegen kulturlis hatsok (a Konfucianizmus, s a Buddhizmus) megjelense utn, az tdik szzadtl kapta az "Istenek tja" (Sinto) nevet.
Kezdetben Japn npi vallsossgnak a kzppontjban az sk s a klnfle szellemek kultusza llt, amelyekben animisztikus vonsok mellett, a Totemizmus, s Smnhit egyes elemei is megrzdtek.
E hagyomnyokra plt az i.e. vszzadokban a Kna fell rkez termkenysgkultusz, s az a mitolgiai rendszer, amely a ksbbi Sinto felfogs gerinct alkotta. E szerint a Vilgot Ural, Legfbb Lny, a Kami, egyfajta szemlytelen, brzolhatatlan s kultikus tiszteletben rszestett vilgelv.
A mitolgiai rendszer kzppontjban a Nap istennje, Amateraszu mikami ll. s fivre, a Vihar s a Tenger Istene, a leghatalmasabbak az istenek gi trsadalmban. k Japn patrnusai s a csszri hz sei is.
A 7-8 szzadbl szrmaz forrsmunkkbl ismerjk a Sinto si mitolgijt. Eszerint az g s a fld, a frfi s a ni sprincpium sztvlsbl szletve hozta ltre az istenek els genercijt. Ezek az istenek alkottk meg az cent s a Japn szigeteket, s a nszukbl szletett Amateraszu mikami, valamint a tbbi isten is. Sorra jelentek meg a mtoszban az agrrkultra istenei, majd az istenek kzti kzdelem vgeredmnyekppen kialakul a fldi, csszri birodalom.
A Sinto valls els, ismert szentlyei az tdik szzadbl valk. A szentlyeket, amelyeket a papok gondoznak, szent ligetekben helyezik el, s tbbnyire a Napistennnek szentelik. A szentlyekben az istensget jelkpez kultikus trgy (tbbnyire tkr) ll.
A szentlyek ltogatsnak, szinte egyetlen kvetelmnye, a ritulis tisztasg. A hvek, a szentlyekbe elltogatva, ajndkokat ajnlanak fel, imkat azonban nem mondanak. Szoks viszont a csaldi otthonokban, hzi oltrt lltani az istenek tiszteletre.
A Sinto gazdag nnepkre - a valls egsz jellegnek megfelelen - az vszakok vltozsaihoz idomul. A Buddhizmus elterjedst kveten, a Sinto valls is talakult. Isteneit, Buddhista istenek megtesteslsnek minstettk, s a kt valls hit- s szoksvilga szorosan sszefondott.
1867.-tl 1947.-ig, a Sinto Japn hivatalos llamvallsa volt, ez azonban alig jelentett tbbet az llami ceremninak szmt csszrkultusznl.
A japnok nagy tbbsge azta is gyakorolja e valls szoksait, prhuzamosan azonban a Buddhista szentlyeket is ltogatjk, s tartjk magukat a Buddhizmus, vallsi s kultikus elrsaihoz, erklcsi normihoz, mitikus tradciihoz.
|